9 °C
8.9°C14.6°C
0 BF 81%
Η ΑΕΚ «άλωσε» την Τούμπα (0-2) - Πρωταθλητής ανεξάρτητα από το CAS o Ολυμπιακός

Η «Ένωση» ήταν καλύτερη απ’ την αρχή του αγώνα και πέτυχε το 0-1 στο 40’ με κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι σε εκτέλεση κόρνερ και ολιγωρία της άμυνας του ΠΑΟΚ. Το 0-2 έγινε στο 81’ με πέναλτι του Λιβάγια, που κέρδισε ο Βέρντε σε πάτημα του Μιχαηλίδη. Τραγική εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ, που είχε μόλις μια τελική προσπάθεια στην εστία του Μπάρκα κι αυτή στα τελευταία λεπτά!

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε, αλλά τελικά νίκησε με 2-1 τον ΟΦΗ. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πλέον 22 βαθμούς διαφορά από τον ΠΑΟΚ, κάτι που σημαίνει ότι κατακτάνε το πρωτάθλημα ακόμη κι αν «επιστραφούν» 7 βαθμοί στην ομάδα της Θεσσαλονίκης από το CAS, καθώς απομένουν 5 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Μαρτίνς προηγήθηκε στο 27’ με τον Χασάν, αλλά το γκολ μέτρησε στο… 32’, καθώς για 5’ έβλεπαν το VAR ο Βρέσκας και οι συνεργάτες του για να αποφανθούν αν είναι οφσάιντ ή όχι! Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου ο ΟΦΗ ισοφάρισε 1-1 με σουτ του Σακόρ μέσα από την περιοχή.

Στο 80’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ελαμπντελαουί από τον Ζοάο Βίκτορ, αλλά ο Βαλμπουενά έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκών και άουτ. Το 2-1 πέτυχε στο 83’ και πάλι ο Χασάν με κεφαλιά, σε σέντρα του Ελαμπντελαουί.

• Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος του Άρη και πέτυχε την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ με 2-0, «καθαρίζοντας» την τέταρτη θέση στην βαθμολογική κατάταξη.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν το 1-0 στο 41’ με ατομική ενέργεια και δυνατό μακρινό σουτ του Κουρμπέλη και το 2-0 στο 88’ με κεφαλιά του Κολοβέτσιου, που είχε προωθηθεί σε χτύπημα κόρνερ του Μπουζούκη. Για δεύτερο διαδοχικό αγώνα ακυρώθηκε από το VAR γκολ του Καπετσή (για επιθετικό φάουλ του Μακέντα στην αρχή της φάσης), που είχε και σουτ στο δοκάρι στο 51’.

• Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 81, ΑΕΚ 59, ΠΑΟΚ 59 (-7), Παναθηναϊκός 50, Άρης 38, ΟΦΗ 35.