12.9°C15.7°C
0 BF 67%
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ - ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16" / Δραματική πρόκριση Παναθηναϊκού (3-1)

O Χρήστος Δώνης με κεφαλιά σημειώνει το 1-1 στο ΟΑΚΑ...

Ο Παναθηναϊκός πέρασε "διά πυρός και σιδήρου", αλλά τελικά πήρε την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας, νικώντας 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα σ' ένα ματς με πολλές συγκινήσεις, ανατροπή, αλλά και διαιτητικά "παρατράγουδα".

Η ομάδα της Ηπείρου προηγήθηκε στο 24' με κεφαλιά του πρώην αμυντικού του Παναθηναϊκού Παντελάκη σε χτύπημα κόρνερ και στο 34' ο βοηθός Καλύβας ακύρωσε κανονικό γκολ του Ινσούα (κεφαλιά) ως οφσάιντ.

Με το που έγινε γνωστό μέσω της τηλεοπτικής μεταδόσης (δεν υπάρχει σ' αυτήν τη φάση του Κυπέλλου VAR), το ΟΑΚΑ "πήρε φωτιά" από τις διαμαρτυρίες των οπαδών του Παναθηναϊκού, που "έσπρωξαν" την ομάδα τους σε δύο γρήγορα γκολ στο β' ημίχρονο. Στο 56' ο Δώνης με κεφαλιά νίκησε από κοντά τον Γιαννίκογλου για το 1-1 και δύο λεπτά αργότερα ο Σένγκεφελντ, σε μια φάση διαρκείας μετά από χτύπημα κόρνερ, με πλασέ πέτυχε το 2-1. Το 3-1 για τον Παναθηναϊκό σημειώθηκε στο 72', όταν ο Γιόχανσον ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μπουκουβάλα και ο Μακέντα ευστόχησε στην "εσχάτη των ποινών". Στο 77' οι "πράσινοι" έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κουρμπέλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

* Ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα την πρόκριση, αφού μετά το 0-3 της Κρήτης νίκησε 4-1 τον ΟΦΗ και στην Τούμπα. Το 1-0 πέτυχε μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ ο Λάμπρου στο 12', για να σημειώσει το 2-1 ο Πέλκας με πέναλτι (ο Γιαννούλης ανέτρεψε τον Άκπομ). Ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1 με σουτ του Κοροβέση, που άλλαξε πορεία στο πόδι του Ροντρίγκο. Στο 55' λεπτό ο Πέλκας, μετά από προσωπική ενέργεια του Λάμπρου και δοκάρι, με κοντινό πλασέ έγραψε το 3-1, στο 64' είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι και στο 80' τροφοδότησε τον Σφιντέρσκι για το τελικό 4-1.

* Κι ο Ολυμπιακός είχε εύκολο έργο στο "Γ. Καραϊσκάκης", στην επιστροφή του Κώστα Φορτούνη. Οι "ερυθρόλευκοι", μετά το εκτός έδρας 0-2, νίκησαν και χθες με 4-1 (3', 68' Λοβέρα, 17',51' Γκερέρο - 66' Iντρίσι) την Καλαμάτα.

* Η Λαμία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τα Τρίκαλα, που παίζουν στη Φούτμπολ Λιγκ, αλλά προκρίθηκε χάρη στο 0-1 του πρώτου αγώνα. Τα γκολ σημείωσαν ο Μπιανκόνι με πέναλτι στο 11' και στο 33' ο Πέλκας, που είχε και κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

* Ο Παναιτωλικός πήρε ισοπαλία 1-1 από τον Πανιώνιο στην παράταση και προκρίθηκε με το εκτός έδρας γκολ (119' Ντομίγκεζ - 116' Μπαΐροβιτς).

* Σήμερα (5.30 μ.μ.) ο Αστέρας Τρίπολης αντιμετωπίζει την ΑΕΚ, στο ματς που είχε αναβληθεί την προηγούμενη βδομάδα.