ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 1 - 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Εντυπωσιακός (4-2) ο Άρης
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

H φάση της επίτευξης του τρίτου γκολ του Άρη στο 47'

Ο Ολυμπιακός επέτρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας στη Σούπερ Λιγκ 1 και γι' αυτό... φρόντισε ο Άρης, που έσπασε το αήττητο του ΠΑΟΚ επικρατώντας με εμφατικό τρόπο και σκορ 4-2.

Οι "κιτρινόμαυροι" της Θεσσαλόνικης είχαν καταπληκτική αποτελεσματικότητα και σκόραραν τέσσερις φορές στις ισάριθμες τελικές προσπάθειες που έκαναν μέχρι το 70ό λεπτό! Βρέθηκαν να χάνουν 0-1 στο 10', αλλά κατάφεραν να προηγηθούν 3-1 στις αρχές του β' ημιχρόνου, πέτυχαν και τέταρτο γκολ, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο 76', χωρίς όμως να απειλήσει περισσότερο.

Στο "Γ. Καραϊσκάκης" ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό με εξαιρετικό γκολ του Ελ Αραμπί (74'), αλλά δεν ικανοποίησε με τη συνολική απόδοσή του. Οι "πράσινοι", που θα μπορούσαν να προηγηθούν στο α' ημίχρονο, διαμαρτύρονται για τον μη καταλογισμό τουλάχιστον ενός πέναλτι εις βάρος των γηπεδούχων.

Αν και το παιχνίδι ήταν κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας του Ολυμπιακού, πριν από τον αγώνα οπαδοί των "ερυθρόλευκων" προκάλεσαν επεισόδια με την αστυνομία εκτός του γηπέδου, που είχε αποτέλεσμα τη χρήση δακρυγόνων και τον τραυματισμό ενός αστυνομικού, σύμφωνα με τη σχετική έκθεση της ΕΛ.ΑΣ.

* Τα άλλα αποτελέσματα: ΑΕΚ - Παναιτωλικός 3-1, Ξάνθη - Λάρισα 2-1, ΟΦΗ - Βόλος 1-2, Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπολης 2-1, Πανιώνιος - Λαμία 0-1.

* Η βαθμολογία (σε 17 αγώνες): Ολυμπιακός 41, ΠΑΟΚ 40, ΑΕΚ 31, Άρης 25, ΟΦΗ 25, Ξάνθη 23, Παναθηναϊκός 22, Ατρόμητος 22, Λαμία 22, Λάρισα 22, Βόλος 21, Αστέρας Τρ. 15, Παναιτωλικός 8, Πανιώνιος 6 (-6).