3 BF 60%
17.9°C19.9°C
5 BF 37%
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ - 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Τρίτη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό (87-96)

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα του με 87-96 από τη Φενέρ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης αποθεώθηκε από 10.000 θεατές στο ΣΕΦ, καθώς πέτυχε 14 πόντους και ξεπέρασε τον Ναβάρο στη θέση του πρώτου σκόρερ όλων των εποχών στην Ευρωλίγκα (4.157 έναντι 4.153 του Ισπανού). Μετά από τέσσερις σερί ήττες η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στις νίκες και έπιασε τον Ολυμπιακό στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας (6 νίκες - 11 ήττες) στο τέλος του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκα.

Ακόμη μια φορά ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά (8-2), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήλεγχε το παιχνίδι (20-16 στο 9'), αλλά μέσα σ' ένα λεπτό δέχθηκε δύο τρίποντα, το δεύτερο από τον Σλούκα (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) κάτω από τη σέντρα σε "νεκρό χρόνο"! Η "βόμβα" αυτή άλλαξε και την ψυχολογία του ματς, με τη Φενέρ να συνεχίζει να σκοράρει έξω από τα 6,75μ. και με 7/8 τρίποντα έφθασε τη διαφορά στους 9π. (26-35). Η μεγαλύτερη διαφορά στο α' μέρος ήταν 13π. (37-50), για να τελειώσει το ημίχρονο 40-52.

Με διαδοχικά τρίποντα η Φενέρ προηγήθηκε 42-61 στο 24', αλλά ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 19-4 πλησίασε 61-65 στο 28'. Το ΣΕΦ πήρε... φωτιά, αλλά αμέσως μετά ένα σερί 0-9 της τουρκικής ομάδας της έδωσε "αέρα" 13π. (61-74), πάλι με τρίποντο στην εκπνοή, αυτήν τη φορά από τον Ντατόμε. Με το επιμέρους σκορ να γίνεται 5-19, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και πάλι με 18π. διαφορά (66-84) στα 7' πριν από το τέλος. Το ρεκόρ των πόντων το πέτυχε ο "Kill Bill" στα 2' 39'' πριν από το τέλος, όταν με τρίποντο μείωσε σε 80-90 και έφθασε τους 12 στο χθεσινό παιχνίδι και τους 4.155 συνολικά.

Δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 61-74, 87-96

* Στα άλλα χθεσινά ματς: Ζαλγκίρις - Μακάμπι 73-68, Ερυθρός Αστέρας - Μπάγερν Μονάχου 93-63.