17.1°C17.1°C
2 BF 56%
ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / Οδυνηρή ήττα από... ανατροπή στο Λονδίνο!

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν το γκολ του Ελ Αραμπί...

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος για ένα ημίχρονο στο Tottenham Hotspur Stadium, αλλά ο αγώνας διαρκεί 90' και οι "ερυθρόλευκοι" δέχθηκαν τρία γκολ στο β' μέρος και γνώρισαν οδυνηρή ήττα με 4-2 στην 5η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Πειραιά αιφνιδίασε την Τότεναμ, αφού μπήκε επιθετικά στο παιχνίδι και σκόραρε πολύ νωρίς. Μετά από ένα σουτ του Μασούρα, που απέκρουσε εύκολα ο Γκατσανίνγκα στο 3', ο  Ελ Αραμπί εκμεταλλεύθηκε λάθος απόκρουση αμυντικού και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 0-1 στο 6'. Ο Σα έκανε εκπληκτική επέμβαση σε κεφαλιά του Σον στο 16' και στο 19' ο Ολυμπιακός έκανε το 0-2. Ο Μασούρας εκτέλεσε κόρνερ, ο Γκιλιέρμε στο πρώτο δοκάρι έκανε "τακουνάκι" κι ο Σεμέδο, ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς,  πλάσαρε από κοντά.

Η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν ιδανική μέχρι τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο πρώτο λεπτό ο Οριέ έκανε γύρισμα από δεξιά, ο Μεριά "έπιασε... αέρα" και ο Ντέλε Άλι προ κενής εστίας σκόραρε για το 1-2.

Στο 50' και σε μια αντεπίθεση ο Κέιν βρήκε απροετοίμαστη την άμυνα του Ολυμπιακού και πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής για το 2-2 μετά από πάσα του Λούκας Μόουρα. Από το σημείο αυτό και μετά οι "πετεινοί" πιέζανε για το 3-2 και το κατάφεραν με δυνατό διαγώνιο σουτ του Οριέ μέσα από την περιοχή στο 73', για να γίνει το 4-2 με κεφαλιά του Κέιν στο 77' σε εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γκατσανίνγκα, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ρόουζ, Γουίνκς, Ντάιερ (29' Έρικσεν), Ντέλε Άλι (82' Εντομπελέ), Λούκας (61' Σισοκό), Σον, Κέιν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Eλαμπντελαουί. Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Καμαρά, Μπουχαλάκης (74' Βαλμπουενά), Γκιλιέρμε, Μασούρας, Ποντένσε (78' Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί.

* Στο άλλο ματς του ομίλου: Ερυθρός Αστέρας - Μπάγερν Μονάχου 0-6 (14' Γκορέτσκα, 53' πεν., 60', 64', 68' Λεβαντόφσκι, 89' Τολισό).

* Η βαθμολογία του ομίλου (σε 5 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 15, Τότεναμ 10, Ερυθρός Αστέρας 3, Ολυμπιακός 1.

* Τα άλλα χθεσινα αποτελέσματα του Τσάμπιονς Λιγκ: Γαλατασαράι - Κλαμπ Μπριζ 1-1, Λοκομοτίβ Μόσχας - Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-2, Ρεάλ Μαδρίτης - Παρί Σεν Ζερμέν 2-2, Αταλάντα - Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-0, Μάντσεστερ Σίτι - Σαχτάρ Ντονιέτσκ 1-1, Γιουβέντους - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0.

* Με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Κωνσταντίνο Τσολάκη η ομάδα νέων του Ολυμπιακού ηττήθηκε με 1-0 από την Τότεναμ στο προπονητικό κέντρο της αγγλικής ομάδας.