19.5°C19.9°C
3 BF 37%
MΠΑΣΚΕΤΜΠΟΛ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ / Αγχωτική νίκη (74-66) για την ΑΕΚ

O Κιθ Λάνγκφορντ πέτυχε 30 πόντους με 5/9 τρίποντα

Την τέταρτη νίκη της σε πέντε αγώνες πέτυχε η ΑΕΚ και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση του ομίλου της με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε "τα εύκολα δύσκολα" στην τελευταία περίοδο, αλλά είχε την ψυχραιμία να πάρει τη νίκη σ' ένα ματς που ήταν για 34' καλύτερη.

Στην αρχή του ματς, η ΑΕΚ προηγήθηκε 10-4 και 16-9, αλλά η ισπανική ομάδα ισοφάρισε 16-16. Στη συνέχεια, η "Ένωση" με σερί 12-0 ξέφυγε 28-16 λίγο πριν τελειώσει το δεκάλεπτο 28-19. Η Μπούργος μείωσε 32-25, αλλά η ΑΕΚ ανέβασε και πάλι τι διαφορά στους 10π. (37-27) στο 18', με τον Λάνγκφορντ να φτάνει τους 17 πόντους.

Στο β' ημίχρονο, η ΑΕΚ συνέχισε την πολύ καλή άμυνα (48-38 στο 24') και μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-50) η διαφορά μόνο μια φορά πήγε στους 5π. (48-43). Η Μπούργος μείωσε 58-55 με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και προηγήθηκε 62-64 3' 40'' από το τέλος, με την ΑΕΚ να αστοχεί σε διαδοχικά τρίποντα και τον Λάνγκφορντ να είναι στον πάγκο. Δύο τρίποντα των Γκίκα και Λάνγκφοντ έδωσαν "αέρα" 4π. στην ΑΕΚ (70-66) 1' 25'' από το τέλος. Ένα κάρφωμα του Σαντ-Ρος έκανε το 72-66, για να κάνει το τελικό 74-66 ο Γκίκας σε "νεκρό" χρόνο, με επιμέρους σκορ 12-2 για την ελληνική ομάδα.

Δεκάλεπτα: 28-19, 42-33, 58-50, 74-66.

ΑΕΚ: Γκίκας 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λάνγκφορντ 30 (6/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ματσιούλις 7 (1), Σαντ Ρος 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σλότερ 5 (6 ριμπάουντ), Τσάλμερς 2 (1/5 σουτ), Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος 3 (1), Γιάνκοβιτς Στ. 8 (2), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.

* Το Περιστέρι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουίλιαμ Χάτσερ νίκησε, με μεγάλη ανατροπή, 73-65 τη Μονράρ στο Μαυροβούνιο. Το σκορ ήταν 61-54 για τους γηπεδούχους 5' 30'' για το τέλος, όταν το Περιστέρι έκανε ένα σερί 0-12 με 10 πόντους του Χάτσερ, που πέτυχε τους 14 από τους 23 πόντους του και από τους 19 της ομάδας του Ηλία Ζούρου στο φινάλε του αγώνα!