22.9°C24.0°C
2 BF 38%
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΠΙΔΩΝ / Ισοπαλία 1-1 στην Τσεχία

Ο Γιάννης Μπουζούκης σκόρερ της Εθνικής μας...

Ισόπαλη 1-1 έληξε η χθεσινή εκτός έδρας αναμέτρηση της Εθνικής Ελπίδων με την Τσεχία. Η Εθνική μας πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, αν και έπαιξε με δέκα παίκτες για σχεδόν εβδομήντα λεπτά, καθώς από το 24' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Δημητρίου.

Η ομάδα του Γιάννη Γκούμα κατάφερε να προηγηθεί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάννη Μπουζούκη, αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα στο δεύτερος μέρος και έφτασαν στην ισοφάριση στο 76' με τον Χλότζεκ.

ΤΣΕΧΙΑ: Γέντλιτσκα, Σούτσεκ, Χάλους, Πλετσάτι, Χόλικ, Μπούτσα, Σάντιλεκ, Μάτουσεκ (74’ Ρούσεκ), Χλότζεκ, Βάνιτσεκ (62’ Γιάνοσεκ), Σασίνκα.

ΕΛΛΑΔΑ: Σιαμπάνης, Νάτσος, Δημητρίου, Νικολάου, Κατράνης, Μπαλογιάννης, Ρέτσος, Νταβιώτης, Μπουζούκης (53’ Λύρατζης), Καμπετσής (84’ Ιατρούδης), Δουβίκας (28’ Ευαγγέλου).

Μετά την χθεσινή ισοπαλία η Εθνική μας συγκέντρωσε 7 βαθμούς σε τρεις αγώνες, ενώ η Τσεχία έφτασε τους 4 βαθμούς, αλλά σε δυο αγώνες. Στις 14 Οκτωβρίου οι Τσέχοι υποδέχονται τη Σκωτία, σε ένα παιχνίδι με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον για την Ελλάδα, που στις 15 Νοεμβρίου θα ταξιδέψει στη Σκωτία για ένα ακόμη κρίσιμο παιχνίδι.

Στα τελικά του Euro 2021 προκρίνονται οι πρώτοι των 9 ομίλων και η καλύτερη δεύτερη ομάδα. Οι υπόλοιπες οκτώ δεύτερες ομάδες θα παίξουν στα πλέι οφ, απ' όπου θα προκριθούν οι τέσσερις νικητές των ζευγαριών.