1 BF 63%
17.9°C19.6°C
0 BF 48%
ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ - ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ / Προκρίθηκαν με νίκες Άρης και Ατρόμητος!

"Τρία στα τρία" είχαν οι ελληνικές ομάδες στην Ευρώπη, αφού προκρίθηκαν με νίκες ο Άρης στην Κύπρο (0-1) επί της Α.Ε. Λεμεσού και ο Ατρόμητος (3-2) επί της Ντουνάιτσκα Σρέντα στο Περιστέρι. Ο Άρης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ θα αντιμετωπίσει τη νορβηγική Μόλντε και ο Ατρόμητος τη Λέγκια Βαρσοβίας.

Στη Λάρνακα η Α.Ε. Λεμεσού μπήκε δυνατά, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα ο Άρης προηγήθηκε στο 14'. Στο 4' Κουέστα απέκρουσε σωτήρια πλασέ του Χουράδο, αλλά στο 12' ο τερματοφύλακας Βοζίνια ανέτρεψε άτσαλα με το σώμα τον Ιντέγε. Το πέναλτι εκτέλεσε επιτυχημένα ο Ντιγκινί.

Στο 24' ο Βοζίνια απέκρουσε εντυπωσιακά πλασέ του Ιντέγε και στο 37', μετά από εκτέλεση κόρνερ, η Α.Ε. Λεμεσού είχε κεφαλιά του Ν. Τεϊσέιρα, σχεδόν εξ επαφής, στο δεξί δοκάρι του Κουέστα!

Στο β’ ημίχρονο η κυπριακή ομάδα πίεσε για την ισοφάριση, ενώ στο 83' έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκοντάλ (δεύτερη κίτρινη).

Α.Ε. ΛΕΜΕΣΟΥ: Βοζίνια, Γκαστανιάγα, Α. Τεϊσέιρα, Γκοντάλ, Ν. Τεϊσέιρα (65' Ζαρζίνιο), Γουίλερ (52' Αβραάμ), Αντάμοβιτς, Ζντραφκόφσκι, Αγκάνοβιτς, Γκαζαριάν, Χουράδο (52' Κάρλος).

AΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ρόουζ, Κόρχουτ, Μπάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (68' Σάσα), Λάρσον (61' Τόνσο), Ντιγκινί, Ιντέγε (86' Μαρτίνεζ).

* Στο Περιστέρι ο Ατρόμητος πέτυχε και δεύτερη, αλλά αγχώδη νίκη 3-2 επί της Ντουνάιτσκα Σρέντα μετά το 1-2 του πρώτου αγώνα.

Στο 22' ο αριστεροπόδαρος μπακ Κατράνης έκανε ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-0. Στο 28' ο Όραβετς έκανε "χαζό" πέναλτι στον Μανούσο και ο Μυτηληνιός επιθετικός ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-0.

Στο 54' ο Ραμίρες εκμεταλλεύτηκε το λάθος στο κέντρο της άμυνας του Ατρομήτου και από το ύψος της μικρής περιοχής μείωσε σε 2-1. Στο 70' ο Κατράνης υπέπεσε σε πέναλτι και ο Καλμάρ ισοφάρισε σε 2-2. Το 3-2 σημειώθηκε στο 76' μετά από κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Ρισβάνη σε χτύπημα φάουλ του Ούμπιδες από αριστερά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 90' (απόκρουση του Καχίλα στη γραμμή και του Μέγιερι στη συνέχεια) και δοκάρι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων σε μακρινό φάουλ του Καλμάρ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγιερι, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Χαρίσης, Μάντσον, Ούμπιδες (86' Νάτσος), Μανούσος, Ενσικουλού (70' Φάρλεϊ Ρόσα), Βέλλιος (60' Καχίλα).

ΝΤΟΥΝΑΪΤΣΚΑ ΣΤΡΕΝΤΑ: Τζέντλικα, Ρόναν, Βίντα, Ματέους, Καλμάρ, Όραβεκ (62' Βεζελόφσκι), Ταϊβο, Κρούζλιακ, Κόστρνα, Σμέλικ (46' Βίντα), Μπλάκμα.