4 BF 56%
20.7°C20.7°C
1 BF 29%
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ / Ο τίτλος στη Βραζιλία

Μετά από έναν συναρπαστικό τελικό, η διοργανώτρια Βραζιλία κατέκτησε το Κόπα Αμέρικα, επικρατώντας με 3-1 του Περού. Αυτό είναι το ένατο τρόπαιο που κατακτά η "Σελεσάο" στη διοργάνωση.

Στο 15’ ο Έβερτον άνοιξε το σκορ για τη Βραζιλία, με τους Περουβιανούς να ισοφαρίζουν στο 41’ με εύστοχο πέναλτι του Γκερέρο. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Ζεσούς με πλασέ πέτυχε το 2-1. Στην επανάληψη οι Βραζιλιάνοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά το ματς "άναψε" όταν στο 70’ αποβλήθηκε ο Ζεσούς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Περουβιανοί άρχισαν να πιέζουν και έφτασαν δύο φορές κοντά στην ισοφάριση, αλλά στο 90' η Βραζιλία κέρδισε πέναλτι, ο Ριτσάρλισον ευστόχησε και "τελείωσε" την υπόθεση τίτλος.

Την τρίτη θέση πήρε η Αργεντινή, που νίκησε με 2-1 την πρώην κάτοχο του τίτλου Χιλή, αν και αγωνιζόταν από το 37' με δέκα παίκτες λόγω άδικης αποβολής του Λιονέλ Μέσι και ενώ το σκορ ήταν ήδη 2-0 (12' Αγκουέρο, 22' Ντιμπαλά). Η Χιλή μείωσε στο 59' με πέναλτι του Βιδάλ.